Follow me:

EMAIL
Facebook
Facebook
YouTube
PINTEREST
Instagram

Archív

#3 Erasmus- univerzita, výučba, hodnotenie

#3 Erasmus- univerzita, výučba, hodnotenie

Ahojte!
Už je december a ja mám už viac ako polovicu erasmu za sebou. Tak…aké to vlastne je študovať v Rakúsku?

 Predmety

Ja študujem na Wirtschaftsuniversität vo Viedni a tento semester mám spolu šesť predmetov- management, accounting, marketing, corporate finance, german business communication a negotiation strategies and techniques. Napriek tomu, že univerzita ponúka obrovské množstvo naozaj zaujímavých predmetov- a to nekecám, tak sa mi nepodarilo nájsť si predmety, ktoré sa mi zhodujú s predmetmi na domácej univerzite. Keby si teraz dáte vyhľadávať na stránke školy napríklad management, nájde vám to tak 60 odlišných predmetov vyučované pre prvý stupeň zamerané na management. Haha, áno, je to obrovská škola s niekoľkými budovami…ale o tom neskôr! Tak prečo sa mi nepodarilo pokryť si všetko? Ako prvé, každý predmet začína v iný termín. Tri predmety som už dokončila, tri ma ešte čakajú a z toho v januári mi jeden ešte len začína aj končí. Ako druhé, predmety nie sú napríklad každý pondelok, ale v jeden týždeň mám financie v piatok a v iný deň vo štvrtok. Hej, to už znie komplikovane. No a aby toho nebolo málo, predmet trvá tak v priemere 240 minút. Samozrejme, predmety sa nemôžu prekrývať, takže nájsť si predmet, ktorý vám vyhovuje a sedí do rozvrhu, ktorý som si vytvárala sama je celkom náročné. Na druhej strane, nie je možné, práve vzhľadom k počtu predmetov, ktoré ponúkajú, že by si nikto nenašiel predmety, ktoré potrebuje. Taktiež na univerzite je každý ochotný pomôcť ti nájsť predmety, taktiež odregistrovať ťa z predmetov, ktoré ti nesedia a zaregistrovať ťa na iný predmet. V závere, vždy sa snažia každému pomôcť. Čo sa ešte predmetov týka, niektoré trvajú iba týždeň. Takto som mala marketing- od pondelku do soboty, každý deň od 9:00 do 14:00 a rovnako v januári mám jeden predmet iba počas dvoch týždňov.

Výučba

Čo sa týka samotnej výučby, to je dôvod, prečo by som si erasmus, keby to bolo možné aj predĺžila. Nie, naozaj to nie je jednoduché. Na otázku, či je to ťažšie ako na Slovensku, môžem iba odpovedať, že to záleží od toho, aký spôsob výučby preferujete. Ale pre mňa to je určite náročnejšie, no stojí to za to. Hodiny sú zamerané na prax, všetko ti vyučujúci rozpráva a pridáva k tomu príklady z praxe, na hodinách sa musíš zapájať do konverzácií a hovoriť svoj názor, na ktorom vyučujúcemu záleží. Nikdy neodpovedal ani jeden vyučujúci, že niečo, čo by študent povedal by bolo zlé, snažil sa vysvetliť prečo to nefunguje tak, ako študent povedal, čaká na názor študenta a buď sa vyučujúci prikloní k názoru študenta alebo jednoducho študent musí prísť na iné riešenie. Myslím, že ani raz sa mi nestalo, že pri čítaní si poučky doma by som si nepamätala celé pozadie toho, prečo, ako a z akého dôvodu znie poučka tak, ako nie. Veľkou výhodou výučby je, že stále pracujeme v skupine- až na final exam, haha. Na hodine používame notebooky, vyučujúci dáva na stránku pre študentov vopred prezentácie a my ich môžme mať taktiež otvorené na notebookoch, inak používam zošiť len na nemčine (kde máme notebook zakázaný, pretože by bol zbytočný).

Spôsob výučby sa ale taktiež mení vzhľadom k vyučujúcim. Manažment, ktorý mi už skončil bol pre mňa asi najviac stresujúci predmet. V skupine sme boli štyria a vôbec sme si ako skupina nesedeli. Respektíve, každý vždy urobil svoju časť, no predmet bol spojený aj s domácimi študentmi, ktorým šlo hlavne o to mať plný počet, odísť z predmetu hneď ako skončí hodina a taktiež sme sa nikdy nevedeli dohodnúť na stretnutí, haha. Na tento predmet sme robili prezentáciu na každú hodinu, ktorá vždy zabrala veľmi veľa času, čiže to bolo časovo veľmi náročné. Hodnotenie na predmet sa skladalo z viacerých častí, napríklad 15 bodov bol jeden projekt, ďalší bol za 3 body a iný za 20. Takto sme za projekty mohli získať spolu s peer ratingom 50 bodov. Moje skúsenosti s peer rating, kde sa hodnotíme navzájom skupina medzi sebou (cca 10 bodov dokopy) je, že pokiaľ som bola v skupine s erasmus študentmi, tak sme mali plné počty a keď s domácimi, tí vždy stiahli pár bodov, heh. Vyučujúci nás taktiež hodnotili úprimne a spravodlivo- ako sme si vždy zaslúžili, čiže keď sme nad projektom strávili obrovské množstvo času, podarilo sa nám dostať plný počet, rovnako ako keď sme robili projekt deň pred prezentovaním, stiahla nám polovicu bodov. Zvyšných 50 bodov bola final exam. Na druhej strane, čo sa týka obsahu predmetu, naučila som sa veľké množstvo zaujímavých informácií a naozaj ani na chvíľku neľutujem, že som si ten predmet vybrala, vyučujúca vždy chcela pomôcť a vysvetľovala všetko podrobne a tak, aby sme danú problematiku pochopili. Účtovníctvo bolo na rozdiel od manažmentu jednoduché. Hodiny boli vždy príjemné, necítila som stres ani raz, s vyučujúcou som si rozumela a mohli sme vymeškať, myslím, že dve hodiny. Kedže na tomto predmete bolo 10 bodov za aktívnu účasť, moc sa mi predmet vynechávať nechcelo, haha. Final exam bola iba za 45 bodov, čiže ani počas písania som nemala žiaden stres. Čo sa týkalo skupiny, bola som s dvomi chalanmi, s ktorými sa doteraz stretávam, čiže sme si sadli a všetko robili spolu a snažili sa pomôcť si navzájom. Na marketing som sa úprimne tešila najviac, napriek tomu, že to bol práve predmet, ktorý sa mi nezhodoval. Myslím, že to bol predmet najlepší, čo sa týka aj výučby, obsahu výučby a ako skupina sme si veľmi rozumeli. Každý deň sme vyučujúcej posielali zhrnutie textov, ktoré nám dala na každý deň čítať, ďalšie body sme mali za aktivitu na hodine a 50 bodov za záverečný projekt, ktorý sme ako skupina prezentovali v sobotu s použitím všetkého, čo sme sa naučili.

Príprava do školy bola náročná, no nie je to dôvod, ktorý by mal odradiť, pretože všetko ostatné naozaj stálo za to. A taktiež na záverečnú skúšku toho nebolo tak veľa. Mimochodom, final exam sa píše vždy na poslednej hodine.

Voľný čas

Mám, ale nie moc! 😀

Škola tu nie je tak často, do školy chodím tak trikrát do týždňa. Taktiež, erasmus party je tu každý pondelok a každú stredu, no vzhľadom k množstvu učiva, Rakúsko nie je krajina, kam chceš ísť na erasmus, ak chceš chodiť na každú párty a mať ľahký semester, naozaj nie. Na druhej strane, vôbec to nie je ani krajina, kde prídeš a celý deň sedíš nad knihami, haha.Čiže áno, stíhaš za mesiac obehnúť aj párty alebo ochutnávku vína! Taktiež sa organizujú výlety, mnohé akcie a stále máš čo robiť. Čo sa týka kamarátov, ľudí, tak taktiež sú všetci erasmus študenti veľmi milí, do reči sa môžem dať s kýmkoľvek a Viedeň je mesto, kde je vždy čo robiť. (Pokiaľ nie je nedeľa, haha)

Hodnotenie

Na to, aby sme prešli potrebujeme mať 61 bodov, myslím, že na každom predmete. Inak máme 5, haha. Áno, hodnotenie je tu 1,2,3,4 a 5=Fx.

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial