Follow me:

EMAIL
Facebook
Facebook
YouTube
PINTEREST
Instagram

Archív

#4 VÝHODY ERASMU VO VIEDNI

#4 VÝHODY ERASMU VO VIEDNI

Kedže som na erasme posledné dva dni, rozhodla som sa s vami podeliť o moje skúsenosti a dôvody, prečo študovať vo Viedni a prečo ísť na erasmus všeobecne.

1. vzdialenosť 

A to som si nemyslela, že toto niekedy napíšem. Keď som premýšľala nad krajinou, v ktorej sa rozhodnem stráviť takmer pol roka, nevedela som sa rozhodnúť. Na jednej strane Rakúsko- s kvalitným vzdelávacím systémom, školou s výborným hodnotením alebo Fínsko, Dánsko, Nórsko a iné krajiny, do ktorých by som sa chcela ísť niekedy pozrieť. So začiatku som vzdialenosť brala ako veľkú nevýhodu. Veď predsa, chcem sa osamostatniť, veď idem na erasmus, určite domov neprídem! Hovorila som si, kým som sem nenastúpila, haha. Nebolo by to tak, že veľká vzdialenosť sa nedá vydržať a zvládnuť, no pokiaľ máš okolo seba skvelú rodinu a kamarátov, vždy sa budeš tešiť aspoň na jednodňovú návštevu za nimi. I keď som doma nebola veľakrát, vždy ma potešilo byť aspoň na chvíľku doma.

2. nový domov

Jednou z ďalších výhod je vytvorenie si akoby domova. Pre mnohých, rovnako ako to bolo aj pre mňa, to bolo prvýkrát, kedy som šla mimo domova na dlhší čas. Zrazu som si uvedomila, že aj mne vadí bordel v izbe, že ten riad si tiež hneď po sebe umyjem, pretože ho nikto po mne neumyje (alebo skôr nikto ma nebude hrešiť, že som ho tam nechala, haha, ahoj, mami!), sama si plánujem kedy si nakúpim, čo si navarím a hlavne, po asi dvoch mesiacoch som začala cítiť pocit, že Viedeň je môj druhý domov. A myslím si, že sa sem vždy budem rada vracať, že vždy sa rada pôjdem prejsť do parku ako vždy, že pôjdem do rovnakej kaviarne, obchodu a vždy budem mať obrovské spomienky na toto mesto.

3. nočný život, akcie

Raz som si čítala jeden článok ešte pred odchodom na erasmus, že Viedeň je nudná a nočný život nulový. Že nikde nie sú párty, nič, čo by sa dalo tu robiť. Úprimne, ja som si vybrala toto mesto kvôli škole a vzdelaniu, čiže mi na tomto tak nezáležalo, no teraz s tým aj tak nemôžem súhlasiť. Nočný život z pohľadu Rakúšanov nepoznám, no EBN (Erasmus Buddy Network) vytváral program počas celého semestra. Ochutnávky vína, kurz tanca, výlety do okolitých miest, no a párty každý týždeň. A tuším dokonca dvakrát do týždňa. Myslím si, že keď si osoba zmyslí niekam ísť, vždy môže. Čo sa týka mimo EBN, s kamarátkou sme šli minulý týždeň len tak v utorok do baru a bol úplne plný. Čo sa týka iných akcií, tie som si sama nehľadala. A úprimne, popri škole sme zas toľko času nemali.

4. cudzí jazyk

Ja som absolvovala celé štúdium v angličtine a po nemecky som mala len predmet German Business Communication. Čo sa týka mňa a angličtiny, vždy som s ňou mala obrovský problém. Písať som vedela vždy, no mala som veľký strach rozprávať po anglicky. No a tu som rozprávať musela. Zo začiatku som sama seba prichytávala pri tom ako poviem vetu a hneď som sa sama v hlave opravila a povedala si, akú blbosť som to vyslovila (a deje sa to doteraz, haha) no prekonala som prvotný strach z rozprávania. Napriek tomu, že sa stále necítim v angličtine “ako doma” už nemám strach sa spýtať, keď niečo neviem alebo odpovedať niekomu, keď sa niečo spýta. No, a samozrejme, čo bolo aj mojim cieľom, dokážem viesť konverzáciu bez toho, aby som mala pocit, že o chvíľku odpadnem, haha. A k nemčine a kurzu? Naučila som sa mnoho nových slovíčok, no tým, že nás bolo v triede vyše 30, nemám pocit, že by som sa v nej nejak zásadne zlepšila.

5. nové kultúry 

Obrovská výhoda erazmu samotného- kamaráti, spolužiaci a ľudia z rôznych kútov sveta. Mala som možnosť spoznať nových ľudí, zistiť, ktoré kultúry ma veľmi lákajú a od každého sa niečo málo naučiť, spoznať ich spôsob správania a ich zvyky. A úprimne, teraz ma zas až tak to Dánsko neláka ako kedysi, haha.

6. úroveň vzdelania

Neviem, ako funguje školstvo v iných krajinách, no v tomto ma Rakúsko prekvapilo. Z hodín si veľa pamätám, veľa mi dal každý jeden predmet a zameriavajú sa oveľa viac na prax a budúci život. Vyučujúci nás nútili premýšľať, pracovať na projektoch, vytvárať vlastné fiktívne firmy (to mi pripomenulo fiktívne firmy, ktoré som raz už musela vytvárať, kde sme povedali koľko máme zamestnancov a to je tak všetko haha) no tu sme riešili už problematiku firmy, prečo a ako robíme, to, čo robíme, našu stratégiu. Na inom predmete sme sa učili ako manipulovať s ľuďmi pri uzatváraní zmlúv, ako nenechať manipulovať so sebou, prípravy na pohovor, čo nás má zaujímať pri hľadaní práce, hľadanie našich silných stránok, vytváranie si priorít, no a na ďalšom predmete napríklad ako vytvárať kvalitnú reklamu. Myslím, že napriek tomu, že škola nebola ľahká, dala mi viac, ako som očakávala.

7. osobný rozvoj

Posledný, no nie o nič menej dôležitý bod. Pobyt mi pomohol zistiť, čo v budúcnosti robiť chcem, čo naopak nie. Prvýkrát som riešila sama ubytovanie, úrady (dokonca raz aj po nemecky), plná zodpovednosť bola na mne a naučila som sa ako sa v stresových situáciách nezblázniť, haha (a nejedenkrát som k tomu mala blízko). Myslím, že mi táto skúsenosť zas pomohla o niečo viac dospieť a mnohokrát som musela prekonávať samú seba, za čo som iba vďačná.

 

 

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial