Follow me:

EMAIL
Facebook
Facebook
YouTube
PINTEREST
Instagram

Archív

Ako sa efektívne učiť

Ako sa efektívne učiť

Neefektívne učenie trápi nejedného z nás a popravde, je len veľmi málo ľudí, ktorí sa dokážu prinútiť učiť hneď bez toho, aby neprokrastinovali minimálne pár hodín.  Pre tých ľudí, ktorí to dokážu, tento článok nie je. Nikdy som nechápala moju najlepšiu kamarátku ako sa dokáže prinútiť robiť veci, ktoré si pomyslí urobiť a vždy som potichu obdivovala jej odhodlanie do všetkého, čo si zaumieni (a viem, že si to teraz číta, haha).

Úprimne, stále si myslím, že existuje veľké množstvo ľudí, ktorým robí učenie problém. A nie, nemyslím tým, že by boli hlúpejší, ba naopak, skôr len výrazne leniví pustiť sa do školských povinností (a teraz som si zas predstavila môjho brata 😀 ), no ja som si tiež potrebovala nájsť svoj systém v učení a teraz sa s vami podelím o pár mojich tipov.

1. Učiť sa pravidelne

  • aj tak si sa pravidelne neučil/a a písať sr*čky o pravidelnom učení ti teraz nepomôže, tak ideme na skutočne prvý bod, haha. K pravidelnému učeniu napíšem článok neskôr. 🙂

1. Pozitívny prístup

No, i keď tento bod znie snáď najmenej zaujímavo, tak je ten najdôležitejší. Zmena prístupu z “ešte toto všetko neviem” na “už aspoň toto viem”. Pre mňa bol tento bod jeden z najdôležitejších, aby som sa tešila na to, že sa niečo nové naučím, niečo,  čo niekto iný nevie, niečo, čo môžem niekomu inému povedať a nie už dopredu riešiť ako veľa toho je. Pri kvantách učiva, ktoré sa musíme na skúšky všetci učiť, snáď ani nie je možné naučiť sa všetko, pokiaľ sa neučíme pravidelne, preto je potrebné nenaháňať sa, nestresovať sa a poriadne sa naučiť aspoň časť. Ja som sa zatiaľ nestihla poriadne naučiť ani na jednu skúšku, preto som sa snažila dostať sa čo najďalej, poriadne vedela tak trištvrtinu a zvyšok si iba raz prečítala. Snažiť sa naučiť všetko naraz a pritom nič nevedieť poriadne je neefektívne a v závere pri skúške si uvedomíš, že vieš presne, že si sa to učil, ale nevieš, čo napísať.

Do tohto bodu, i keď nejde úplne o zmenu prístupu k učeniu, by som zaradila aj zmenu prístupu k predmetu samotnému. Nerozmýšľaj, že ten predmet nezvládneš, uvedom si, koľko ľudí pred tebou ho zvládlo a preto to dokážeš aj ty! Zameraj sa na proces, nie na konečný výsledok. To, že budeš hľadať ďalších kamarátov, ktorí to tiež nevedia, je síce potešujúce pre ego, ale mne vždy pomôže keď viem, že niekto druhý sa ešte učí, a preto je za mňa dôležité obklopovať sa ľuďmi, ktorí skutočne dobrú známku dostať chcú a snažia sa o to. A keď aj takých ľudí okolo seba nemáš, nezdružuj sa zbytočne s ľuďmi, ktorí ti vravia, že to nevedia alebo že sa neučia. Chceš prejsť a máš na to.

2. Organizácia, plánovanie

Zapíš si, čo všetko sa chceš naučiť, rozlož si učivo na viac dní a postupne si odškrtni splnené body. Nič nie je viac motivujúce ako vidieť, že svoj daný plán zvládaš, máš pocit, že robíš pokroky, rovnako ako motivuje vidieť na papieri, že si sa na daný plán vykašľal. Keď si už vypíšeš body, ver, že či ich splníš alebo nie, pocit viny či radosti je silnejší, než keď dané body zapísané nemáš. Ja si vždy dopredu vypíšem dní skúšok tak, aby som videla koľko času na každý predmet mám a rozložím si učenie tak, nech mám na každý predmet dostatok času. A rovnako tak si rozdeľujem aj dané učivo na viac častí, podľa kapitol, tie si zapisujem, nech na konci dňa viem, čo všetko som sa naučila. Vytvorenie si študijného plánu je dôležitá časť prípravy na samotné učenie, niektorí si to vedia rozložiť bez písania, no ja vždy potrebujem daný plán mať pred očami.

3. Zisti, kde a ako sa ti dobre učí

Sama som si čítala nedávno, že miesto, kde by sa človek nemal učiť je posteľ. Schválne, koľkí z vás sa učia na posteli? Či chceme alebo nie, náš mozog sám vie, že v posteli sa spí, a práve preto by sme tam nemali ani jesť, ani sa učiť, aby sme vytvorili samy sebe isté náviky. Preto je veľmi dôležité vytvoriť si miesto, kde sa budeš učiť. Ja som sa počas maturít učila u brata v izbe, počas skúšok na výške u mňa doma v izbe za stolom alebo v kaviarni, kde nikoho nepoznám, kde nie je pustená hlasno hudba a kde sa cítim pohodlne. Zvláštne, ale takto som sa vždy učila v Starbuckse, pretože ako náhle som prišla napríklad do Urban Housu v Bratislave, učiť som sa nedokázala, pretože som vždy bola zvyknutá, že tam idem s kamarátkami von. Preto je dôležité sa učiť v prostredí, kde sa cítiš dobre, no zároveň je to miesto, kde sa chodíš len učiť alebo pracuješ. Pre mňa je to uprataný stôl, kde píšem iba články alebo sa učím. Zisti, či sa ti učí lepšie keď je v izbe ticho, keď ti hrá hudba, poprípade aká hudba alebo keď máš v pozadí pustený nejaký film. Mne sa najlepšie učí pri playlistoch zo Spotify, ktoré sú určené na učenie, čiže nie sú to žiadne známe piesne od známych interpretov, no vyslovene v tichu by som sa učila veľmi ťažko.

Do tohto bodu by som rada zaradila aj vytvorenie si učiacej rutiny, ktorú si každý musí vytvoriť sám. Pre mňa je to uprataná izba, uprataný stôl, urobenie si kávy alebo čaju, zapálenie sviečky, ktoré mi navodia príjemnú atmosféru a príjemný pocit počas učenia. Túto časť si musí každý vytvoriť sám, pretože naozaj si neviem predstaviť napríklad môjho brata, ktorý si pôjde kúpiť sviečky, aby sa mohol ísť učiť, haha.

4. Stop bifľovaniu

A teraz k samotnému učeniu. Ako sa zbaviť bifľovania? Snaž sa každú informáciu nie len zapamätať, ale predstav si, že to musíš niekomu inému vysvetliť. Vždy sa uč tak, aby si dané učivo pochopil a vedel ho aj ďalej vysvetliť. Pochopenie daného učiva trvá dlhšie, pokiaľ niečo nevieš, googli, maj záujem, no hlavne sa ho len zbytočne nebifli, pretože pri väčšom množstve učiva nie je možné vedieť všetko, čo sa len bez rozmýšľania naučíš. Snaž sa preto zaujímať o to, čo sa učíš. A k tomuto nadväzuje piaty bod.

5. Vysvetľuj 

Vysvetľuj čo si sa naučil kamarátom, spolužiakom alebo minimálne sebe- NAHLAS. Iba tak zistíš, či skutočne danému učivu rozumieš, či ho vieš a sám si opäť dané učivo opakuješ. Samozrejme, tento krok vynechaj pokiaľ sedíš v knižnici s ďalšími študentmi. 😀 Snaž sa hľadať súvislosti medzi učivami. Taktiež som zistila na Wirtschaftsuniversität, že výborný spôsob pamätania si je učiť sa v skupine, vysvetľovať učivo v skupine, baviť sa o danom učive. Ale ruku na srdce, kto z nás má tak premotivovaných spolužiakov tu na Slovensku?

6. Vypni si mobil a všetky zariadenia, ktoré ťa môžu vyrušovať 

Aaaaa tu ti odporúčim teraz jednu appku, ktorá sa volá Forest a ktorú ja musím používať keď chcem niečo urobiť. Vážne, pokiaľ ju nezapnem, dovtedy budem chodiť na mobil a zrazu aj triedenie si appiek v telefóne je zaujímavejšie. V tejto appke si nadstavíš čas, ako dlho sa chceš učiť (ja si väčšinou nadstavujem buď 25 minút alebo 45 minút), zapneš čas a odvtedy nemôžeš nič na telefóne robiť, pretože ti daný strom nenarastie, haha. Stiahla som si ju s pocitom, že za pokus nič nedám, no po stiahnutí a pár stromoch, ktoré sa mi nepodarilo vysadiť mi začalo prekážať, že mám v lese vyrúbané stromy, haha. Taktiež je dôležité robiť si medzi učením malé cca 20 minútové prestávky.

 

7. Keď si niečo nevieš zapamätať

A tým myslím odborné názvy, označenia a podobne, vždy je fajn písať si ich zvlášť na papierik, vytvárať si myšlienkové mapy alebo lístočky, ktoré si necháš na stole alebo zavesíš na nástenku, aby si ich počas zvyšku dňa mal na očiach. Nemyslím si, že naozaj existuje jeden spôsob učenia sa, ktorý sedí každej osobe zvlášť. Čím viac spôsobov skúsiš, tým lepšie. Rozprávaj si, píš si, hľadaj súvislosti. 

8. Pohyb, strava a spánok

Všetky tri faktory ovplyvňujú tvoje učenie, a preto aj malá prechádzka do obchodu, do parku, vyvenčenie psa, kvalitné jedlo, pitný režim a dostatok spánku (!) , aj deň pred skúškou (!) pomáhajú zlepšiť spôsob tvojho učenia.

A týmto by som uzavrela prvú časť článku a rada by som pozdravila všetkých, ktorí si práve robia ich šiestu kávu a plánujú sa učiť celú noc na zajtrajšiu skúšku! ♥ Prajem Vám pekný zvyšok dňa! 🙂

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial