Follow me:

EMAIL
Facebook
Facebook
YouTube
PINTEREST
Instagram

Archív

Vysoká škola?

Vysoká škola?

Ahojte!

Mnoho z vás mi píše ohľadne môjho štúdia, mojej školy a hlavne toho, či sa mi výber mojej školy páči. Úprimne, tiež by som potrebovala takto pred rokom niekoho kto by mi odpovedal na pár otázok a preto som sa rozhodla Vám vypísať aspoň základne dojmy a pocity, ktoré sa ale môžu úplne u každej osoby líšiť. Sto ľudí, sto chutí.

Keď som maturovala (mimochodom z ekonómie a dejepisu) rozhodovala som sa medzi viacerými školami a vlastne ani jednou som si nebola úplne istá. Na otázku v čom som dobrá som odpovedať nevedela, pretože naučiť som sa dokázala úplne všetko, no vlastne ma bavilo nič. Možno angličtina. Aj to naposledy s učiteľkou Harwood, ktorú nám po druhom ročníku vymenili. A nemyslím si, že som sama kto nevedel kam ísť. A ak chcete počuť otázku kam by som šla študovať teraz, tak stále neviem odpovedať. Asi to ani nezistím a v tomto prípade sa treba obrátiť na intuíciu a neskôr zistiť či ste urobili dobre. Ja som si podala prihlášku na právnickú fakultu na univerzite Komenského, FMV na Eube a na istotu som si dala marketingovú komunikáciu v Trnave, kde do priemeru 1,5 brali bez prijímačiek. Najviac som zvažovala prvé dve.

Teraz študujem medzinárodné vzťahy na Eube a myslím, že by som mala začať úplne od začiatku.

Príprava na prijímačky- doučovania. Každú sobotu som chodila na doučovania z angličtiny priamo na Ekonomickej univerzite. Budem úprimná, neviem či to niekomu nejak pomohlo, no myslím, že je to tým, že úroveň angličtiny sme mali všetci dostačujúcu na to, aby sme prijímačky urobili. Tá pani, ktorej meno si už nepamätám bola veľmi ochotná, vysvetľovala každú hodinu gramatiku a myslím, že mi to pomohlo v preopakovaní si učiva na maturitu. Taktiež sme s nou prešli obrovské množstvo slovíčok pričom ani jedno sa neobjavilo na prijímacích skúškach. Na otázku či naozaj potrebujete doučovania z angličtiny by som pravdepodobne odpovedala, že vôbec. No minimálne viete akú formu testu máte čakať na prijímačkach.

Prijímačky- časť ktorej sa všetci bojíme najviac. A pritom je to to najmenej z celej školy. Prijímačky sme mali z angličtiny a všeobecného prehľadu. Všeobecný prehľad bol jednoduchý, pokiaľ aspoň nejaký máte. Myslím, že z ekonómie tam boli otázky na ktoré viete odpovedať ak ste sa s ňou ani nikdy nestretli a bolo ich tam máličko. Z matematiky sme sa stretli s trojčlenkou, tak čo myslite? 🙂 Zvyšok boli otázky zamerané na Európsku úniu a štáty v nej, kde už prehľad potrebujete mať. Mne prišiel všeobecný prehľad jednoduchý, no znovu- záleží to od vás samotných a vy viete najlepšie v čom máte medzery. Mnoho ľudí napísalo ten test mizerne, no myslím, že jedine čo potrebujete je byt priemerný inteligentný človek čo sleduje dianie vo svete.  A angličtina? Na tú sa asi pripraviť nedá. Záleží to od slovíčok, ktoré dostanete a článkov ako Vám sadnú. 🙂 Gymplácka B2 úroveň úplne stačí. A v závere nepoznám človeka, ktorého by neprijali.

Začiatok- zimný semester. Mierne stresy, všetkého je veľa, všetko je náročné a žiadna kniha pod 400 strán. Mierny šok po strednej kde mi prišlo, že na maturitu sa mám veľa učiť, haha. A trvalo mi možno až mesiac nájsť si systém. A zistiť na ktoré prednášky nemusím chodiť.

Mnoho z vás,čo mi písalo bolo zvedavých na rozvrh. A ja len chcem povedať, že nie všetky fakulty majú rovnaké predmety! Ja som mala v zimnom semestri dokopy 8 predmetov- informatiku, matematiku, právo, diplomaciu, ekonomickú teóriu, angličtinu, nemčinu a ruštinu. Keď k tomu prirátate povinnú telesnú,  ku každému predmetu okrem diplomacie aj cvičenia, plus ja som si dala další predmet vybrané kapitoly z nemčiny, tak už teraz si viete zrátať, že v tej škole som naozaj často. Aj keď nechodíte na prednášky, zabijete tam väčšinu svojho voľného času a zatiaľ čo takmer všetci vaši kamaráti idu vo štvrtok domov, vy máte ešte v piatok jazyky. Ale nesťažujem sa. Niekedy to je otravne, no pokial vás to baví, tak to ide.

Taktiež dostávam mnoho otázok ohľadne matematiky- áno, je ťažká, veď ste na vysokej škole. Preberáme zväčša to iste, čo aj iné školy na matematike. No pokial dostanete dobrého cvičiaceho, vyhrali ste. Na nášho mnoho ľudí nadávalo- prísny, nepúšťa ku skúškam. Čo zas málokto povedal je fakt, že vie veľmi dobre vysvetľovať na hodine. Ostatní mali problém pri ich cvičiacich. Boli v pohode, no nechápali im a museli sa doma učiť samy. Úprimne, náš cvičiaci nepustil dosť ľudí ku skúške cez zápočet, no vždy som mala len pocit, že nám chce pomôcť. Mohli sme za ním ísť keď ste niečo chceli, vysvetlil znovu keď sme nechápali. Samotná skúška je už iná, keďže je tam aj teória. To som si najskôr trieskala hlavu, prečo som na tie prednášky nechodila, no vždy sa ku Vám dostane mnoho druhov vycucov a poznámok z prednášok od mnohých ľudí. 🙂 Ja som matiku dala a to som bola dvojkárka z matiky. A vôbec nie dobrá dvojkárka, haha. Dá sa to keď sa aspoň trochu chce!

No a posledné- jazyky. Prvý jazyk- ten z ktorého robíte prijímačky potrebujete mat na úrovni B2. Druhý jazyk- v mojim prípade nemčina- na úrovni B1 a tretí- u mna ruština idete od začiatku. Moja predstava o angličtine bola všelijaká- myslela som si koľko nového sa toho naučím, no fakt je ten, že od vás ako študentov FMV sa dobrá angličtina už očakáva a berie ako samozrejmosť, naše hodiny boli firmou komunikácie a o tom, že sme mali každú hodinu niekto referát na tému, ktorú nám vybrala vyučujúca. Téma sa vždy týka ekonomiky, ekonómie, ja som mala business vzťahy medzi USA a Indiou a USA a Čínou. No čo sa týka gramatiky, tá sa už moc neposúva. Učili sme sa nové idiomy, ktoré nie sú ani na skúške a na konci semestru nás čakala skúška z angličtiny na úrovni C1. Buď Vám sadnú slovíčka, máte šťastie alebo viete angličtinu- vtedy ste skúšku spravili. Druhý jazyk- nemčina bola o niečo príjemnejšia. Na skúške sme dostali len veci podobne tým, čo sme preberali. No a tretí jazyk je od začiatku. Tam toho nie je moc čo hovoriť. Som rada, že som si vybrala ruštinu.

V závere keď to zhrniem do celku, som rada za školu, ktorú som si vybrala, bavia ma jazyky a tento semester právo. Naopak vôbec nemusím ekonomickú teóriu s matematikou, pričom teraz má čaká už omnoho viac ekonomicky zameraných predmetov. Takze uvidím po prvom ročníku. Dúfam, že Vám článok pomohol. Ahojte ??Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial